Súťaž sa bude konať 04.06.2024
Očakávaná súťaž v skladaní rubikovej kocky 3x3 je už onedlho tu
Riaditeľské voľno
Prírodovedná prednáška - Vajce
Navštívil nás zoológ PhDr. Juraj Čačaný PhD., kurátor SNM v Bratislave. Vo svojej vynikajúcej prednáške nám odhalil tajomstvá vajec.
Ukázal nám, že vajcia majú okrem rôznych veľkostí aj rôzne tvary. Najviac nás prekvapila 75 miliónov rokov stará fosília vajca dinosaura.
Chytili sme si vajce žraloka Port Jacksona, ktoré nám s jeho nepravidelným tvarom vyrazilo dych. Videli sme aj vajíčka Nandu a Emu, ktoré sa okrem veľkosti líšili aj svojím sfarbením. Dozvedeli sme sa, že najväčšie vajce kladie pštros, najmenšie kladie kolibrík. Jeho vajce je dokonca menšie než ľudský prst.
Čerešničkou na torte bolo živé zvieratko. Nebol to vták - čakal na nás pravý had! Žiaci nevychádzali z údivu. Niektorí prekonali aj svoj strach.Prednáška pána doktora Čačaného bola pre nás veľkým prínosom!
36
Pasovanie v knižnici
Naše štyri prvácke triedy zavítali do Miestnej knižnice v Petržalke.
Po zaujímavej prednáške o živote v knižnici na nás čakali pestré úlohy. Deti úspešne vylúštili začarované názvy rozprávok.Z truhlice vybrali rôzne predmety, ktorým mali priradiť ľudové, ale aj novodobé rozprávky - od Janka Hraška, po Garfielda. 😁
Po prečítaní slávnostného sľubu boli pasovaní za čitateľov, čím si vyslúžili čitateľské preukazy so suvenírmi ako pamiatku na tento vzácny deň.
Žiakom sa aktivity veľmi páčili. Nakoniec si aj samostatne prečítali knihy, ktoré ich zaujali. 📚21
Obleč sa ako literárna postava
V mesiaci marec, ktorý je venovaný čítaniu a literatúre, sa žiaci prvého stupňa zapojili do aktivity s názvom ,,Obleč sa ako literárna postava."
Toto podujatie, inšpirované svetom kníh, prinieslo do školy dávku zábavy a inšpirácie.
Žiaci prvého stupňa sa prezliekli za svojich obľúbených knižných hrdinov. Niektorí siahli po overenej klasike, ako sú princezné, superhrdinovia, či zvieratá. Tematika Harryho Pottera nesmela chýbať. Niektorí prekvapili s originálnymi ,,po domácky" vyrábanými maskami s jednoduchými rekvizitami.
Mladší žiaci nakreslili aj svoje obľúbené rozprávky. Starší žiaci napísali opisy svojich obľúbených literárnych postáv a doplnili ich ilustráciami.
Sme radi, že táto aktivita poskytla žiakom príležitosť prejaviť svoju kreativitu a lásku k literatúre. Ďakujeme všetkým žiakom a rodičom, ktorí sa podieľali na výtvore vydarených kostýmov!27
Korčuľovanie
Hoci sa pani Zima tento rok neukázala v plnej paráde - my sme nezúfali a išli sme jej oproti. Oprášili sme korčule, ktoré sme vyvetrali na Hokejovom štadióne v Petržalke.
Žiaci prvého stupňa mali počas troch dní k dispozícii 2 vyučovacie hodiny na ľade. Vďaka našim šikovným učiteľom telesnej výchovy sa žiaci rozdelili na tri skupiny - tí, ktorí stáli na ľade po prvý krát; tí, ktorí už majú skúsenosť a tí, ktorí sú na ľade ,,ako doma."
Všetci si užili mnoho zábavy. Deti robili veľké pokroky, čím si precvičili svoje pohybové zručnosti.
Ďakujeme všetkým pedagogickým zamestnancom a rodičom, ktorí sa podieľali na organizácii a výučbe detí. Tešíme sa na ľad znova o rok!24
Čítajme si
V rámci mesiaca marec - Mesiac knihy sme sa zapojili do celoslovenského čitateľského maratónu ,,Čítajme si."
Cieľom a hlavnou myšlienkou je podporiť a zvýšiť záujem detí o čítanie kníh a zapojiť do čitateľského maratónu čo najväčší počet detí.
Minulý rok sa zapojilo viac ako 100 000 detí. Čitateľský maratón sa konal na Slovensku už po 15.-ty krát!
Žiaci sa postupne vystriedali v školskej knižnici po 15-minútových intervaloch. Dostali do rúk putovnú knižku, z ktorej každý nahlas prečítal zopár viet a podal ju ďalej. Za odmenu dostali záložku do knihy.Tešíme sa, že aj takýmito aktivitami môžeme podnetiť záujem detí o literatúru.
12
Šiestaci zážitkovým učením spoznávali štruktúru bunky
Ak by ste sa našich šiestakov spýtali, čo je to bunka, odpovedali by Vám, že je to najmenšia stavebná a funkčná jednotka všetkých živých organizmov. Museli by ste sa ich na to však spýtať v deň písomky, ideálne ešte pred tým, než to napíšu do testu a úplne vypustia zo svojej hlavy. My však žiakov nechceme učiť len strohé fakty, ale vedieme ich k tomu, aby získali skutočné vedomosti, o ktoré sa budú môcť kedykoľvek oprieť.
Učivo o štruktúre a funkcii bunky sa v biológii 6. ročníka zaraďuje medzi tie náročnejšie, pretože od žiakov vyžaduje, aby naplno zapojili svoje abstraktné myslenie a porozumeli niečomu, čo voľným okom vo väčšine prípadov nemôžu ani vidieť. Býva zvykom, že viacerí žiaci majú problém si vôbec bunku predstaviť, ale ešte náročnejšie je pre nich zapamätať si jej jednotlivé organely a ich funkcie.
Z toho dôvodu sme sa rozhodli poňať túto tému zážitkovou formou. Žiaci sa najskôr oboznámili s pozorovaním bunky pod mikroskopom prostredníctvom videa a neskôr si sami vyskúšali prácu s mikroskopom, keď pozorovali črievičku a iné jednobunkovce prítomné v senných nálevoch, ktoré si vopred pripravili. Následne si žiaci mali sami vymodelovať 3D tvar živočíšnej či rastlinnej bunky, vrátane jej organel. Cieľom tejto aktivity bolo to, aby žiaci, prostredníctvom vlastnej práce na výrobe modelu bunky, lepšie pochopili a uchovali si učivo, ktoré je pre nich ťažko zapamätateľné. Žiaci mali možnosť vlastného výberu materiálu, siahli napr. po plastelíne, gombíkoch, legu, cestovinách, papierových škatuliach, farebnom papieri, drôtikoch z kefy, aranžovacej penovej hmote, sviečke, lopte, alobale, pierkach, rôznych ozdobných predmetoch a mnohých ďalších. Na výrobe modelu bunky si dali skutočne záležať, niektorým pomáhali aj ich rodičia, iní dokonca využili 3D tlačiareň.
Pri hodnotení sa kládol dôraz na jedinečnosť, nápad a kreativitu každého žiaka. Samotnou výrobou modelu bunky to však neskončilo. Žiaci postupne predstavili ostatným spolužiakom stavbu svojej bunky a zadávali si doplňujúce otázky alebo bunku a jej časti najskôr popísali a následne ostatní hádali, či ide o rastlinnú alebo živočíšnu bunku. Na záver každý prezentujúci zhodnotil svoju prácu – ako dlho vytváral svoj model, aký materiál použil, čo sa mu obzvlášť podarilo a čo by druhýkrát spravil inak. Následne ohodnotil seba samého a skonštatoval, či sa mu podarilo naplniť cieľ projektu. Niekedy až prísne sebakritické hodnotenia vyvážili na správnu mieru hodnotenia od ostatných spolužiakov, ktorí náležite ocenili prácu a vynaložené úsilie prezentujúceho a na záver každého odmenili zaslúženým potleskom.
Ostáva nám už len skonštatovať, že zážitkové učenie predstavuje účinný spôsob, ako angažovať žiakov a podporiť ich kreativitu či rozvoj zručností, čoho výsledkom je, že aj náročnejšie učivo sa stane vďaka konkrétnej skúsenosti ľahšie zapamätateľným. Veríme, že sme našou spoločnou prácou prispeli k dosiahnutiu tohto cieľa.14
Zápis do 1.ročníka základnej školy
Čítajme si 2024 – čitateľský maratón Linky detskej istoty
Knihy nás sprevádzajú od útleho detstva, sú plné pútavých príbehov, hrdinov a situácií, ktoré si predstavujeme, a tým si vytvárame vlastný svet fantázie a poznania. Sú zážitkové aj poučné. Čítaním príbehov si vytvárame vzťahy k okolitému svetu a vieme si utvoriť vlastný názor na konanie postáv a samotný príbeh. Čítanie stimuluje mozog a udržiava ho v dobrej kondícii do vyššieho veku. Podporuje pozornosť a posilňuje pamäť. Je to duševný tréning, podobne ako je šport tréningom pre telo.
Mesiac marec patrí knihám a my sme už tradične usporiadali na našej škole čitateľský maratón v školskej knižnici, aby sme si pripomenuli potrebu pravidelného čítania. Po záštitou Linky detskej istoty sa koná každoročne aktivita s názvom Čítajme si. Žiakom sme postupne po triedach volali, dali sme im knihu a čítali, až kým sa všetci nevystriedali. Linka detskej istoty im ako odmenu poslala záložky do knihy s kontaktmi na túto organizáciu bojujúci proti násiliu páchanému na deťoch.
Do aktivity sa zapojilo celkovo 441 žiakov. Sme radi, že máme školskú knižnicu, kde máme dostatok kníh a mali sme z čoho vyberať. Prvý stupeň čítal rozprávky, piataci a šiestaci čítali povesti, siedmaci dobrodružnú literatúru, ôsmaci a deviataci román. Veríme, že o rok usporiadame túto peknú aktivitu opäť, a zapojíme tak ešte viac žiakov do čítania, ktoré je také dôležité.
Deň svätého Valentína
Láska sa dá vyjadriť mnohými spôsobmi, obzvlášť v školskom prostredí detí a dospievajúcich, ktorí vedia byť
v tomto ohľade veľmi kreatívni a tajuplní. Z pochopiteľných dôvodov sa priznanie „Mám ťa rád,“ bežne kamufluje za kódy ako: „Pekná košeľa,“ alebo „Dnes nevyzeráš celkom zle,“ či „Dobre, že si prišiel/prišla, aspoň nebudem mať najhoršiu známku z triedy.“ Jeden deň v roku je však obzvlášť povolené porušiť toto pravidlo a vyjsť s kožou na trh. Preto sme aj tento rok umožnili žiakom prostredníctvom Valentínskej pošty napísať druhým to, čo si bežne nehovoria, a to anonymne alebo odvážne.
I keď Valentín býva všeobecne považovaný za sviatok zaľúbených, v skutočnosti je to skvelá príležitosť vyjadriť akúkoľvek formu lásky, priateľstva či náklonnosti k druhým. S potešením môžeme povedať, že naši žiaci neváhali a postupne zaplnili obidve škatule určené pre prvý a druhý stupeň svojimi milými odkazmi či drobnými darčekmi. Po ich roztriedení boli počas dňa priamo na Valentína doručené svojim adresátom. Sprevádzala ich radosť a prekvapenie v očiach najmenších či úškrn alebo začervenanie v tvári tých starších. Žiaci posielali odkazy svojim kamarátom, súrodencom, rodičom a niektorí z nich si spomenuli aj na svojich učiteľov či našich nepedagogických zamestnancov, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Triedy zahalené do valentínskej výzdoby príhodne dotvárali atmosféru, z ktorej bolo jasne cítiť, že nešlo o bežný deň.
Valentínsku poštu organizujeme, aby sme každoročne urobili radosť ľuďom, ktorých máme radi. Domnievame sa, že i tentokrát sme sa k nášmu zámeru do veľkej miery priblížili. Veríme, že žiaci si navzájom utužili svoje priateľstvá, schuti sa zasmiali a užili si tento deň. A tých, ktorí sa neosmelili zapojiť, chceme povzbudiť, že nemusia čakať na ďalší rok. Možností, ako druhým vyjadriť, že sme radi, že sú súčasťou našich životov, má každý deň pre nás pripravených hneď niekoľko.