V decembri 1990 bol mesiac október vyhlásený za " Mesiac úcty k starším".
Už niekoľko rokov si na našej škole pozývame starých rodičov na besedy, spoločné aktivity, pripravujeme pre nich s deťmi program. Deti sa veľmi tešia na tieto vzácne chvíľky strávené so svojimi starými rodičmi, ktorí za svojimi vnúčikmi a vnučkami pricestujú zo všetkých kútov Slovenska.
Tento rok sa žiaci 3.ročníkov rozhodli potešiť nielen svojich starkých, ale aj seniorov z Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v Petržalke. Krátke folklórne vystúpenie malo veľký úspech. Odmenou pre deti bol nielen potlesk, ale aj radosť v očiach seniorov, keď čítali štvorlístky s venovaním od našich tretiakov.
Mesiac úcty k starším
- 14
Európsky deň jazykov – prečo sa učíme cudzie jazyky?
Reč a neskôr jazyk nám slúžia na dorozumievanie sa. Už ako malé deti sme používali posunkovú reč ako signál pre naše mamy, keď sme boli hladní alebo sa nám niečo nepáčilo. Neskôr sme sa naučili používať slová a vety. Čím viac sme komunikovali s okolím, tým bohatšia bola naša slovná zásoba. Zo štúdií vyplýva, že deti by sa mali učiť prvý cudzí jazyk ešte v predškolskom veku, aby prišli do styku s rôznymi jazykmi, nie len s materinským. O to ľahšie sa im budú cudzie jazyky učiť v škole. Deti v rannom veku zaujímajú hry. Vďaka učeniu sa cudzím jazykom dokážu hrať zahraničné PC hry, čítať obľúbenú knižku alebo preložiť texty piesní. V neposlednom rade je pre ne aj pre ich rodičov jednoduchšie cestovať a spoznávať iné krajiny a ich kultúry. Síce máme prekladače, vždy je však dobré vedieť základné frázy, pretože aj moderné technológie nás môžu zradiť.
26. septembra si pripomíname Európsky deň jazykov. Kvôli náročnosti tejto akcie sme aktivity rozdelili do dvoch dní. Prvý stupeň mal svoje aktivity 26. septembra a druhý stupeň 10. októbra. Deti zaujímajú hlavne hry a pohyb, aktivity boli teda v podobe interaktívnych hier, súťaží a kvízov. Keďže sme v septembri mali tému škola, stanovištia pre prvý stupeň sme pomenovali podľa predmetov v škole. Na telesnej výchove po správnej odpovedi na otázku z angličtiny mali možnosť hrať na bránku a dať gól. Na vlastivede žiaci vyfarbovali európske vlajky, riešili osemsmerovky, na matematike sa učili arabské a rímske číslice. Na jazykoch sa okrem písmen gréckej abecedy učili aj základy posunkovej reči. Mladší žiaci sa dozvedeli zaujímavosti nemecky hovoriacich krajín a na francúzštine spoznávali medzinárodné názvy jedál. Na slovenčine dopĺňali ľudové hádanky a oprašovali znalosti z ľudových prísloví a pranostík.
Pre druhý stupeň sme si v októbri pripravili náročnejšie stanovištia zamerané okrem jazykov aj na utvrdenie vedomostí z biológie a geografie. Okrem posunkovej reči žiaci spoznávali morseovku a latinčinu. Prešli si aj obľúbeným športovým stanovišťom a gymnastikou. Na slovenčine okrem pranostík tvorili „päťlístok“ podľa gramatických pravidiel. Na stanovišti Československo zisťovali rozdiely medzi slovenčinou a češtinou. Na konci ich čakala sladká odmena v podobe ovocných cukríkov.
Aj mladší, aj starší žiaci si podľa spätnej väzby stanovištia užili, zabavili sa a dozvedeli nové zaujímavé informácie. Menších bavili hlavne súťaže, starších zaujala posunková reč a morseovka. V každom smere sa akcia vydarila a veríme, že sa aktivity k Európskemu dňu jazykov stanú tradičnou aktivitou na začiatku školského roka. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na aktivitách podieľali a všetkým zúčastneným, ktorí podporili učenie sa cudzích jazykov. Tešíme sa opäť o rok!3
Konferencia pre rodičov - Výhodné vstupenky s akciou 1 + 50% zľava na livestream
Nezmeškajte výhodnú ponuku!
Akcia 1 + 50% zľava na LIVESTREAM
Zakúpte si lístok na konferenciu Aby deťom dobre bolo a získatej prístup na livestream za zvýhodnenú cenu. Po nákupe vstupenky automaticky obdržíte kód
s 50 % zľavou na livestream!
Chcete vedieť, ako pomôcť svojmu dieťaťu vyrovnať sa s problémom šikany? Naša konferencia ponúka odpovede a riešenia, ktoré potrebujete. Uchmatnite si svoj lístok ešte dnes!
Profi spíkri & lektori na konferencii!
Na našej konferencii sa k Vám prihovoria mnohý odborníci z praxe, ktorí majú za sebou bohaté skúsenosti a vedomosti v oblasti šikany a duševného zdravia detí. Poskytnú Vám dôležité perspektívy na podporu detí a praktické rady pre ťažké situácie, ale aj každodenný život a wellbeing celej rodiny.
PhDr. Ján Svoboda
Jedným z našich najvýznamnejších spíkrov je PhDr. Ján Svoboda, uznávaný psychológ, psychoterapeut a pedagóg. Pôsobí na Pedagogickej fakulte Ostravskej univerzity a je akreditovaným lektorom v Českej a Slovenskej republike.
Veríme, že jeho dlhoročné skúsenosti a odborné poznatky budú pre Vás cenným zdrojom inšpirácie a praktických informácií.
Zážitkový program a občerstvenie počas konferencie
Okrem zaujímavých prednášok a workshopov sa môžete tešiť aj na zážitkový obed s Michalom Kardošom, ktorý je zahrnutý v cene vstupenky. Počas celej konferencie bude k dispozícii zdarma občerstvenie. Môžete si tak užiť príjemnú atmosféru, neformálne diskutovať, zdieľať svoje skúsenosti s ostatnými účastníkmi a ešte k tomu si aj pochutíte.
Spoločne môžeme nájsť spôsoby, ako šikane čeliť a vytvoriť bezpečné prostredie pre naše deti. Vidíme sa na konferencii!
Zážitkové vyučovanie - Úľuv
Nie vždy sa dá všetko naučiť priamo v škole. A tak sme sa v piatok 18.10. vybrali za majstrami do Úľuvu. Rozdelili sme sa do 4 dielní, kde sa z nás stali učni drôtovania, práce s hlinou, maľovania na sklo a tkania. Vyskúšali sme si, že na zhotovenie výrobku potrebujeme nielen zručnosť a šikovnosť našich prštekov, ale aj neskutočnú trpezlivosť. O to sme mali väčšiu radosť z hotových výrobkov. Nakoľko sa nám páčili výrobky z dielní našich spolužiakov, na jar sa sem určite vrátime.
10
Zážitkové vyučovanie - koníky
Dňa 10.10. sme mali zážitkové vyučovanie. Vybrali sme sa na dostihovú dráhu, kde nás čakal odborný tím pod vedením hipoterapeutky pani Janečkovej a koníky. Dozvedeli sme sa v maštali ako koníky pijú, potom sme ich vodili za vôdzku a nakoniec sme na nich jazdili. Ako odmenu za trpezlivosť sme im priniesli mrkvy a jabĺčka. K povinnostiam starania sa o koníky však patrí aj úprava areálu. Dohodli sme sa, že sa sem ešte vrátime na brigádu. Takéto vyučovanie sa nám veľmi páčilo a radi si ho zopakujeme.
Ďakujeme.3
Odborné vyučovanie
V 3.ročníku sme začali prírodovedný projekt "Učia nás profesionáli".
V čom spočíva? Pozývame si do triedy odborníkov - externistov, ktorí nám sprístupňujú vedu iným spôsobom. A tak nám vedkyne zo Slovenskej akadémie vied vysvetľovali aké skupenstvá vody poznáme, kde mizne voda, keď sa vyparí a ako vzniká hmla. A aj keď naši spolužiaci - ôsmaci ešte nie sú profesionáli, možno sa nimi stanú pod vedením pána učiteľa chémie. Takto nás v rámci rovesníckeho vyučovania učili o vzduchu a vetre. Čaká nás stretnutie s pánom Horákom, ktorý má pre nás pripravené pokusy z prírodovedy. Aké? Necháme sa prekvapiť.
Riaditeľské voľno
Konferencia pre rodičov - Prvých 50 vstupeniek výhodnejšie!
Ešte to stíhate!
S Early bird akciou ušetríte 20 %
Na konferenciu od rodičov pre rodičov Aby deťom dobre bolo si teraz môžete kúpiť vstupenky za výhodnú cenu. Ponuka však platí len pre prvých 50 osôb.
Ak ste rodič, ktorého sa týka problematika šikany alebo len chcete byť pripravený/á, naša konferencia je pre Vás. Uchmatnite si svoje zľavnené lístky ešte dnes!
Čaká Vás množstvo AHA! momentov
1. Čo ak Vaše dieťa šikanujú
Odborníčky a odborníci z prostredia psychológie, pedagogiky, psychoterapie, mediácie a ďalších pomáhajúcich profesií Vám pomôžu nájsť správnu cestu.
2. Vplyv výchovy: Obeť alebo agresor?
Naučíte sa, ako my rodičia môžeme ovplyvniť správanie dieťaťa.
3. Budete pripravený/á konať
Na workshopoch si vyskúšate aktuálne najefektívnejšie metódy a postupy.
4. Prídete k pochopeniu a vnímavosti
Vypočujete si skutočné príbehy, ktoré Vás chytia za srdce a pomôžu Vám pochopiť príčiny a následky.
Spoločne môžeme nájsť spôsoby, ako šikane čeliť a vytvoriť bezpečné prostredie pre naše deti. Vidíme sa na konferencii!