Deň rodiny pre žiakov 1. st. - tešíme sa na Vás
Pozvánka
Malá olympiáda v anglickom jazyku 2024
Každoročne si veľkáči na druhom stupni porovnávajú svoje sily v anglickej olympiáde. Nie je tomu ale inak ani na prvom stupni. My tretiaci a štvrtáci v Petržalke máme aj svoju vlastnú malú olympiádu v angličtine. Tento rok sa školského kola zúčastnilo 18 žiakov.
V prvom kole sme sa popasovali s počúvaním, čítaním a gramatickými pravidlami. Tí, ktorým sa zadarilo, postúpili do druhého kola. Tam sme sa predviedli v rozprávaní. No a napokon dvaja najúspešnejší postúpili do okresného kola, v ktorom sa stretli so žiakmi z iných petržalských škôl.
Tento rok nás reprezentovali My Nguyen z 3.A a Tomáš Šípoš zo 4.A. V okresnom kole sa umiestnili na krásnom 2. mieste.Gratulujeme a tešíme sa na ďalšie jazykové talenty budúci rok!
Čokoládová tretra 2024
Na Slovensku sa konal 8. ročník bežeckých pretekov pre deti do 11 rokov. V Bratislave štartovalo rekordných 906 detí!Medzi nimi bola aj naša žiačka, Prea Putzová z 1.B, ktorá v kategórii beh na 100 metrov obsadila krásne 2. miesto!
Na celoslovenskej súťaži v Košiciach sa umiestnila na skvelom 10. mieste. Postúpila do medzinárodného semifinále v Ostrave, kde si zmeria svoje sily s deťmi z Čiech a zo Slovenska.Gratulujeme a prajeme veľa šťastia na štartovacej čiare!
Siedmaci vytvorili funkčný model pľúc!
Vyučovanie biológie vie byť častokrát zaujímavé, obzvlášť ak sa učíme o našom vlastnom, ľudskom tele. Presvedčili sa o tom aj žiaci 7.A, ktorí nedávno predviedli svoj talent a zručnosti pri výrobe funkčného modelu pľúc.
Žiaci sa pustili do úlohy so zanietením a kreativitou. Využili jednoduché materiály, ako sú balóniky, plastové fľaše, slamky a dokonca aj obaly z džúsov, aby tak vytvorili svoj jedinečný model pľúc. Nešlo však len o vizuálnu stránku modelu, ale najmä o jeho využitie na názornú demonštráciu procesov dýchania.
Počas prezentácie svojho diela žiaci detailne vysvetlili štruktúru a funkciu pľúc. Ukázali, ako pľúca pracujú pri nádychu a výdychu. Okrem toho vysvetlili úlohu bránice a medzirebrových svalov v procese dýchania, čím prezentovali svoje poznanie z teoretickej stránky.
Napriek použitiu jednoduchých materiálov sa žiaci nezastavili len pri základoch. Ich modely boli dobre premyslené a mohli sa naplno prejaviť ich kreatívne schopnosti, čo následne umožnilo zmysluplnú a pútavú prezentáciu.
Na záver nechýbala ani sebareflexia zo strany žiakov. Každý žiak po ukončení svojho vystúpenia zhodnotil svoju prácu a poukázal na svoje silné stránky, ako aj na oblasti, v ktorých by sa mohol zlepšiť.
Jeden z najdôležitejších aspektov tejto práce bol fakt, že sa učenie prenieslo z učebníc do reálneho sveta. Žiaci nielenže pochopili teoretické princípy dýchacej sústavy, ale tieto princípy aj aplikovali a videli ich v praxi. To im umožní dané poznatky lepšie pochopiť a trvalejšie si ich zapamätať.
Modely pľúc však neostali len za dverami 7.A, ale sú vystavené v školskom vestibule, aby sa siedmaci mohli prezentovať svojou prácou aj pred ostatnými žiakmi a učiteľmi našej školy.
Veríme, že aj naša práca bola príkladom toho, že učenie môže byť zaujímavé, pútavé, konkrétne a zároveň zmysluplné. Žiacke originálne modely pľúc dokazujú, že spájaním teórie s praxou prispievame k ich hlbšiemu vzťahu k predmetu a vzdelávaniu ako takému.
Šiestaci bádateľskou aktivitou pozorovali rastúcu rastlinu!
Naši šiestaci prednedávnom odštartovali proces, ktorý im umožnil na vlastné oči vidieť to, o čom sa len píše v učebnici. V rámci tejto bádateľskej aktivity sme sa pustili do experimentov a pozorovaní, aby sme lepšie porozumeli stavbe a procesom rastúcej rastliny.
Žiaci dostali za úlohu doma vypestovať vlastnú rastlinku zo semienka a postupne mali pozorovať jej rast stonky, listov, kvetov. Použili semená fazule, hrachu, šošovice, žeruchy, papriky, mätu a semená granátového jablka. Na začiatku experimentu nechali vyklíčiť semeno fazule na navlhčenej vate. Žiaci nám o pár dní predstavili svoje experimenty a s napätím sme sledovali, ako sa každé semeno postupne premenilo na klíčiacu rastlinku. Niektorí to šťastie nemali, tak museli experiment opakovať niekoľkokrát.
Nasledovalo pozorovanie klíčnych listov a ich transformácie. Žiaci mohli sledovať, ako sa formujú základy koreňa i stonky a ako sa rastlina postupne vyvíja – napr. ako stonka rástla smerom nahor a koreň smerom nadol. Ako náhle rastlinka podrástla a pustila viac korienkov, žiaci ju presadili do kvetináčov, aby mala viac výživy a slniečka, dokonca niektorí ju umiestnili na balkóne, aby sa mohli o ňu starať a polievať ju.
Každý týždeň sme na hodine biológie venovali pozornosť pokračujúcemu rastu stonky a listov, pričom sme sa zamerali na rôzne druhy stoniek, druhy listov a štruktúru cievnych zväzkov. Zistili sme, že fazuľa potrebuje oporu, pretože má ovíjavú stonku a že tak rýchlo vyrástla, žeby sme ju mali presadiť čo najskôr do pôdy v školskom areáli. Táto fáza umožnila žiakom lepšie pochopiť rozmanitosť a rozličnú adaptáciu jednotlivých rastlín. Aktuálne netrpezlivo očakávame fázu kvitnutia, aby sme mohli preskúmať aj nemenej zaujímavú štruktúru kvetu.
Nadobudnuté poznatky o svojej rastúcej rastline žiaci postupne predstavili pred svojimi spolužiakmi, ktorí ich náležite ohodnotili a ocenili potleskom. Žiaci však hodnotili aj samých seba, pretože zdravá miera sebakritiky je dôležitá v procese budovania vyspelej osobnosti.
Táto bádateľská aktivita nám ukázala, že učenie sa nemusí obmedzovať len na učebnice a poznámky. Veríme, že skúsenosti, ktoré sme získali priamo z praxe, nám umožnili hlbšie porozumieť procesom, o ktorých sme sa učili.
Super Florbal Pohár na našej škole
V dňoch 3.4. 2024 a 4.4. 2024 sa na našej škole uskutočnilo obvodné kolo vo florbale v dievčenskej i chlapčenskej kategórii. Zúčastnilo sa ho osem škôl a dohromady 102 žiakov. Boli sme svedkami výborných zápasov, kde si chlapci ani dievčatá nič nedarovali. Zvádzali medzi sebou množstvo súbojov, videli sme veľa krásnych gólov, prihrávok či individuálnych akcií.
V chlapčenskej kategórii postúpilo na majstrovstvá okresu družstvo ZŠ Lachová po vyrovnanom zápase so ZŠ Dudova, ktorú porazili až v predĺžení. Medzi dievčatami budú náš obvod ďalej reprezentovať žiačky ZŠ Dudova, ktoré zvíťazili v oboch svojich zápasoch.
Ďakujeme všetkým zúčastneným za vytvorenie skvelej atmosféry. Blahoželáme víťazom a všetkým prajeme veľa úspechov a radosti z tohto krásneho športu. Tešíme sa na vás o rok!2
Lyžiarsky výcvik 2. stupňa
Ako už býva zvykom, tak aj tento rok sme pre siedmakov zorganizovali lyžiarsky výcvik, ktorých doplnili aj niektorí žiaci z ôsmeho a deviateho ročníka. Z Bratislavy sme vyrazili už v nedeľu 25.02.2024, šťastnú cestu a príjemný pobyt nám prišla popriať aj pani zástupkyňa pre druhý stupeň Mgr. Teplická. Žiaci sa rozlúčili so svojimi rodičmi, nasadli do autobusu a spoločne sme sa vydali na naše 5-dňové dobrodružstvo. V poludňajších hodinách sme dorazili do penziónu v Zuberci, v ktorom sme sa ubytovali. Čakanie na večeru sme si skrátili spoznávaním okolia, navštívili sme aj dvor, na ktorom mohli žiaci vidieť zvieratá, s ktorými sa v meste bežne nestretávajú, napr. sliepky, býkov. Keď sme sa vrátili, už nás čakala chutná večera. Prvý večer sme zakončili prednáškou o základnej lyžiarskej výbave, správnom zapínaní lyžiarok, lyží a o bielom kódexe – teda o tom, ako sa majú lyžiari na svahu správať.
V pondelok sme sa po raňajkách plní očakávaní konečne vybrali autobusom na svah do lyžiarskeho strediska Roháče – Spálená. Po spoločnej rozcvičke sme žiakov roztriedili do 4 výkonnostných skupín, podľa toho či boli úplní začiatočníci, pokročilí alebo vynikajúci lyžiari a náš výcvik sa mohol začať. V pokračovaní nás neodradila ani vážna komplikácia, ktorá sa vyskytla v utorok večer, kedy u niektorých detí prepukla viróza. V ich vlastnom záujme a zároveň v záujme bezpečnosti ostatných, si pre nich nasledujúci deň nakoniec prišli ich rodičia a výcvik sa pre nich bohužiaľ predčasne skončil. Z preventívnych dôvodov sme teda v stredu lyžovať nešli a pre žiakov sme prichystali náhradný program, ktorý zahŕňal túru na vyhliadkovú vežu. Vo štvrtok sme však už opäť naplno zarezávali na svahu, s ktorým sme sa rozlúčili napínavou súťažou v slalome, na ktorú sa každý veľmi tešil.
Avšak náš pobyt nebol len o lyžovaní. Žiaci sa naučili, aké je to na dlhší čas fungovať bez rodičov a postarať sa o samých seba. Našťastie tuto skúšku mohli prekonávať v príjemnom prostredí kolektívu svojich spolužiakov a našich kreatívnych pedagógov, ktorí sa starali o každodenné vypĺňanie ich voľného času. Po večeroch im organizovali prednášky týkajúce sa lyžovania, hrali sa s nimi spoločenské hry, zmeriavali si s nimi sily v stolnom tenise, organizovali výlety do okolia, chodili do obchodu alebo dokonca sa s deviatakmi pripravovali prostredníctvom cvičných testov na nastávajúce Testovanie 9.
Ani sme sa nenazdali a týždeň bol za nami. V piatok sme sa doobeda pobalili a nasadli do autobusu. Nešli sme však ešte domov. Po ceste naspäť sme navštívili termálne kúpalisko v Oraviciach, v ktorom sa žiaci naplno vybláznili. Pre ostatných, ktorých kúpanie nelákalo alebo sa ho nemohli zúčastniť zo zdravotných dôvodov, bol prichystaný náhradný program – vybrali sme sa s nimi preskúmať okolie mesta Oravice. Potom sme už definitívne zamierili domov. V skorých večerných hodinách sme prišli naspäť do Bratislavy, kde nás už opäť čakala pani zástupkyňa a rovnako tak aj rodičia našich žiakov.
Veríme, že žiaci si z lyžiarskeho výcviku odniesli množstvo pekných spomienok. Okrem toho, že sme sa zdokonaľovali či učili lyžovať, sme sa učili aj zodpovednosti či samostatnosti. Utužili sme si vzťahy a navzájom sme sa spoznali aj inak, ako spoza školských lavíc. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník!
1
SWAP kníh a oblečenia
,,Dajme veciam druhú šancu! Prines kúsok, odnes si kúsok." To bol slogan, ktorý vítal nadšencov udržateľného spôsobu života.
Dňa 24.4.2024 sa na našej škole konal SWAP oblečenia a kníh. Rodičia si mohli vzájomne vymeniť oblečenie a knihy, a že bolo z čoho vyberať! 😊 Vďaka tomu si jednotlivé kúsky mohli nájsť svojho ,,nového” majiteľa, ktorému určite ešte poslúžia.
Ďakujeme všetkým, ktorí svojou maličkosťou prispeli k lepšej budúcnosti!
S ,,florbalkami" opäť do školy!
Dňa 12.04.2024 sme si pripomenuli Medzinárodný deň florbalu. Všetci chlapci a dievčatá si do školy mohli priniesť svoje florbalky a florbalové loptičky a zahrať si florbal.
Prvý stupeň sa počas celého dňa vystriedal v telocvični a na školskom dvore, kde si učitelia pre žiakov pripravili aktivity spojené s florbalom. Krátky zápas nesmel chýbať. Spolužiaci hráčov povzbudzovali s nadšením!
Sme radi, že sme tento deň oslávili zdravým pohybom a radosťou zo športu.
#medzinarodnydenflorbalu 🏒🥅23
Rovesnícke vzdelávanie z biológie
Pre žiakov z 2.B pripravili krásny zážitok žiaci 8. ročníka pod vedením pána učiteľa B. Kezsegha.
Žiaci si vyskúšali prácu s mikroskopom, pozorovali zväčšenú nohu muchy, skúmali ľudskú krv, rastlinu a šupu z cibule. Bola to úžasná hodina, plná podnetných informácií.14
Štúrov Zvolen – obvodné kolo 2024
Ako hovoriť a zaujať publikum alebo ako podať čo najlepšie svoj názor, aby ho iní prijali? Tomuto umeniu učí rétorika. Tí, ktorí sa jej venujú aj súťažne, sa v tomto roku stretli 24. apríla už na 37. ročníku obvodného kola Štúrov Zvolen na Základnej škole, Černyševského 8.
Vieme, že Ľudovít Štúr jazykovedcom, spisovateľom, novinárom, politikom, kodifikátorom jazyka a bol bezpochyby aj výborným rečníkom. Na jeho počesť sa každoročne koná súťaž v rétorike Štúrov Zvolen. Súťažiaci sa pokúsili pripodobniť sa mu. A veruže sa im to podarilo. Každá kategória mala odlišné zadanie. V prvej (4. – 6. ročník ZŠ a 1. ročník osemročných gymnázií) si súťažiaci vyžreboval text – rozprávku, bájku, resp. krátky príbeh, ktorý ale nemal koniec. Úlohou bolo v priebehu troch minút prerozprávať text a zároveň dotvoriť záver. Druhá kategória (7. – 9. ročník ZŠ a 2. – 4. ročník osemročných gymnázií) to už mala o niečo náročnejšie. Žiaci sa v prvom kole museli predstaviť s vlastnou tvorbou, teda doma pripravená voľná téma – úvaha. Pri vyžrebovanej téme (napríklad Najvzdialenejšia krajina, ktorú som navštívila či Môj najkrajší zážitok) vyjadrenie vlastného názoru už nemalo obmedzený žáner. Čas na prednes: 3 – 5 minút.
Štúrov Zvolen je jedna z najťažších súťaží vôbec, keďže súťažiaci musí po pätnásťminútovej príprave predstúpiť pred publikum a zaujať ho svojím rečníckym umením. Aj hociktorý dospelý človek by si na takúto úlohu netrúfol, takže ďakujeme žiakom, že sa odvážne pustili ,,do boja“ s rétorikou. Našu školu reprezentoval na súťaži Filip Hlušek z 8.B, ktorý obsadil 3. miesto v 2. kategórií. Ešte raz mu srdečne blahoželáme!
Deň zeme 2024
„Investujme do našej planéty.“
V duchu uvedeného motta pre tohtoročný sviatok Zeme sme na našej škole zorganizovali prostredníctvom prierezovej metódy učenia rôzne aktivity, ktoré mali žiakom rozšíriť povedomie o dôležitosti šetrného správania sa k našej planéte. Ako Zelená škola dbáme o udržateľnosť a ochranu životného prostredia po celý rok, no tento deň sme špeciálne venovali iba tomuto "sviatku Zeme".
Pedagogickí zástupcovia jednotlivých predmetov si pre žiakov pripravili šesť stanovíšť, na ktorých sa deti dozvedeli nové zaujímavé poznatky o fungovaní našej planéty. O tom, že sa o prírode dá učiť aj cez čítanie s porozumením a následnú diskusiu, sa žiaci presvedčili na stanovišti slovenského jazyka. Poznatky z angličtiny a biológie si žiaci osviežili prostredníctvom vedomostného kvízu. Na stanovišti matematiky žiaci vyriešili environmentálne slovné úlohy a následne na geografii a občianskej náuke viedli diskusiu doplnenú o zaujímavé otázky. Žiaci prejavili aj svoje telesné zdatnosti na stanovišti telesnej výchovy. Neostali sme však len v škole, vybrali sme sa aj von a pozbierali sme odpadky v blízkom okolí nášho areálu aj pri okolitých obytných domoch, za čo boli obyvatelia bytoviek veľmi vďační. Vytvorili z papiera okrasné kvety, ktorými ozdobili plot ihriska. Každá trieda potom kreslila alebo nalepovala liečivé bylinky na papier a písala o nich užitočné informácie. Medovka, mäta alebo púpava sú obľúbené liečivé rastlinky a majú viaceré zdravotné benefity, o ktorých sa žiaci prostredníctvom učiteľov a internetu dozvedeli vďaka aktivite Zelenej školy. Keďže máme pri škole bylinkovú záhradu, nemuseli po ne chodiť ďaleko. Vznikli tak mini projekty, ktoré sme si vystavili v triedach. Na konci vyučujúceho dňa žiaci poskladali z písmen získaných na stanovištiach kľúčové slovo EKOLÓGIA, a následne každý z nich nalepil kus zeme na model našej modro-zelenej planéty. V Školskom klube detí žiaci kreslili na chodník obrázky zemegule. Aj napriek dažďu vydržali niekoľko dní.
Sme radi, že sa žiaci ochotne chopili výzvy a väčšina z nich prišla do školy oblečených práve v týchto dvoch dohodnutých farbách. Tohtoročný Deň Zeme je úspešne za nami, ale prírodu si musíme chrániť každý deň. Veríme, že sme naším úsilím aspoň trochu prispeli k dosiahnutiu tohto zámeru.
928