Uplynulý týždeň sa na našej škole uskutočnila zaujímavá prednáška o Jozefovi Murgašovi, významnom slovenskom vynálezcovi a priekopníkovi v oblasti bezdrôtovej komunikácie. Prednáška bola organizovaná formou rovesníckeho učenia, ktorú viedla študentka vysokej školy, ktorá sa s nadšením podelila o svoje vedomosti.
V úvodnej časti prednášky sme sa dozvedeli o živote a diele Jozefa Murgaša. Narodil sa v roku 1864 v Tajove a svojimi vynálezmi zmenil svet. Bol jedným z prvých, kto experimentoval s bezdrôtovým prenosom hlasu. V roku 1905 zrealizoval prvý bezdrôtový prenos ľudského hlasu na svete zo stanice v meste Scranton do 20 kilometrov vzdialeného mesta Wilkes-Barre. Boli to práve jeho slová „Počujete ma?“, ktoré sa stali prvými bezdrôtovo prenesenými slovami v dejinách ľudstva. Tento fakt sme si na prednáške pripomenuli interaktívnou formou – pomocou znakov morzeovky sme dekódovali túto historickú vetu.
Po teoretickej časti prednášky nasledovala časť praktická, ktorú viedol pedagóg z univerzity. Predviedol nám, ako fungoval Murgašov prístroj Tón-systém, ktorý bol kľúčový pre jeho experimenty s bezdrôtovým prenosom. Mali sme možnosť vidieť repliky prístrojov a pochopiť, aké technické výzvy musel Murgaš prekonať.
Záverečná časť prednášky bola venovaná tvorivým aktivitám. Žiaci dostali za úlohu vymyslieť svoj vlastný revolučný objav alebo vynález. Pracovali v skupinách, pričom každá skupina mala určiť, na čo ich vynález slúži, ako a kde by sa vyrábal, a kde by získali financie na jeho realizáciu. Táto časť prednášky bola veľmi inšpiratívna a žiaci si mohli vyskúšať, aké je to byť vynálezcom. Na konci každá skupina prezentovala svoj výtvor pred ostatnými, čo prinieslo množstvo zaujímavých nápadov a diskusií.
Prednáška o Jozefovi Murgašovi bola nielen poučná, ale aj veľmi zábavná a interaktívna. Vďaka nej sa žiaci dozvedeli veľa nového o histórii techniky a bezdrôtovej komunikácii, a taktiež mali možnosť prejaviť svoju kreativitu a vynaliezavosť. Ďakujeme organizátorom za skvelú a zmysluplnú prednášku, ktorá nás všetkých obohatila a motivovala k ďalšiemu štúdiu a objavovaniu.
Prednáška o Jozefovi Murgašovi žiakom rozšírila obzory o vede a technike
Exkurzia do Múzea Holokaustu v Seredi
V polovici júna sme sa so žiakmi 8. a 9. ročníka išli pozrieť do Serede a navštívili sme Múzeum Holokaustu. Vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora a prestavuje autentické miesto, kde sa v 40. rokoch minulého storočia riešila židovská otázka.
V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených predmetov je vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. Expozíciu múzea tvorí päť pôvodných budov, tak zvaných barakov, ktoré prešli kompletnou rekonštrukciou a sú v nich vystavené autentické exponáty, ako osobné predmety veliteľov tábora aj robotníkov alebo izby, kde bývali a pracovali väzni. Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník zavraždených Židov zo Slovenska. Naši žiaci mohli ešte pred začiatkom prehliadky vidieť dokumenty s osobnými výpoveďami nedávno zosnulých, ktorí prežili pobyt v koncentračných táboroch nielen v Seredi, ale aj v iných táboroch. Súčasťou novosprístupneného baraku je i Pamätník - spomienková miestnosť, v ktorej si žiaci vypočuli mená deportovaných zo Slovenska. Je tam pamätná stena - priestor, kam mohli vložiť svoje pocity či priania zaznamenané na papier. Naši žiaci teda napísali odkazy a vložili ich do dier na pamätnej stene. Miesto vyvolávalo veľa emócií a dávalo priestor na zamyslenie sa nad tragickými udalosťami spojenými s Holokaustom a jeho vplyve na ďalší život ľudí, ktorí ho prežili.
Na odľahčenie po tejto emóciami nabitej skúsenosti v múzeu sa naši žiaci mohli potešiť drobnými nákupmi v miestnej podnikovej predajni SEDITA, kde si kúpili niečo sladké pod zub. Celkovo sa exkurzia veľmi vydarila, aj počasie prialo a žiaci si odniesli mimoriadne silný zážitok a získali nové poznatky z dejepisu.4
Kockožrút - súťaž v skladaní Rubikovej kocky
Začiatkom júna sme už po druhýkrát usporiadali súťaž v skladaní Rubikovej kocky - Kockožrút. Jej organizátorkou je na našej škole učiteľka matematiky na 2. stupni, Magdaléna Holzmannová, ktorá vedie krúžok, kde sa žiaci zdokonaľujú v skladaní kocky po celý školský rok. Tentokrát sme opäť dali Rubikovým nadšencom šancu ukázať, akí sú šikovní a rýchli.
Súťažiaci mali za úlohu poskladať kocku do piatich minút v piatich pokusoch. Pri vyhodnocovaní výsledkov sa nebral úvahy najlepší a najhorší čas. Z ostatných výsledných troch časov sa vypočítal priemerný čas. V prípade, ak súťažiaci nestihol poskladať kocku do 5 minút alebo po položení kocky na stôl nebola správne zložená, pokus bol neplatný. Súťaže sa zúčastnilo 17 detí z prvého a druhého stupňa. Samozrejme, boli tam aj súťažiaci bez možnosti pokračovať, lebo hneď prvé dva pokusy boli cez 5 minút. Ale väčšina zvládla náročné pravidlá a kocku poskladali na čas a správne, za čo im gratulujeme!Výsledky súťaže v skladaní Rubikovej kocky:
1. stupeň
1. Filip Križan 0:42.94
2. Varvana Kotolitina 1:07.88
3. Ekaterina Kotolitina 1:24.092. stupeň
1. Peter Adamec 0:31.95
2. Šimon Ján Schmöger 0:57.53
3. Jakub Milo 1:00.60Okrem skladania kocky sa mohli všetci žiaci zapojiť do súťaže o najkrajšiu ilustráciu maskota súťaže - Kockožrúta. Kresieb bolo neúrekom, napokon žiaci a učitelia zahlasovali za svoju najobľúbenejšiu kresbu cez Edupage. Jej autorkou je Anna Kartecheva z 8.B triedy. Na druhom mieste sa umiestnila Katarína Kukyová z 5.A a 3. miesto patrí Adele Matyášovej z 5.A. Všetky sme odmenili sladkou odmenou. Blahoželáme!
7
S veľkou radosťou sa chceme s Vami podeliť o úžasnú správu
Riaditeľke školy Zore Dóczyovej, dňa 7. júna 2024, minister školstva Tomáš Drucker slávnostne odovzdal bronzovú medailu sv. Gorazda.
Ocenenie pedagogickej práce, pomenované po svätom Gorazdovi, predstavuje najvyššie uznanie, ktoré môže pedagógom udeliť minister školstvaa my - kolegovia jej vďačíme za bezpečné prostredie, dôveru a príjemnú atmosféru. Jej ľudský a priateľský prístup pôsobí na nás všetkých, pretože mnohým z nás povýšila zamestnanie na záľubu. Zora Dóczyová je učiteľka telom aj dušou, riaditeľka, ale predovšetkým človek s veľkým srdcom.
Často pripomína, že poslaním učiteľa nie je dokazovať žiakom, čo nevedia, ale naopak, hľadať v nich silné stránky, aby sa cítili oceňovaní a výnimoční.
Žiaci k nej vzhliadajú, rodičia jej ďakujú a my si ju vážime za jej jedinečný zmysel pre dobro, spravodlivosť.
Výnimočný pedagóg, ktorý obetoval svojej práci kus voľného času a svojho srdca.video k nahliadnutiu
https://videoportal.joj.sk/.../epizoda/124140-noviny-tv-joj
23.minúta, 25. sekunda
file:///C:/Users/Administrativa/Downloads/VID-20240614-WA0000.mp4
Projektový deň 2. stupňa – Ľudské telo
Ľudské telo a jeho fungovanie spoznávame celý náš život. Vďaka biológii a medicíne vieme, koľko máme kostí, svalov aj krvi v tele. Fakty aj zaujímavosti o ľudskom tele preniesli žiaci 2. stupňa aj na pódium našej školy, premietacie plátno alebo plagát. Spolu so svojimi triednymi učiteľmi zorganizovali interaktívny Projektový deň.
Tento ročník bol opäť bohatý na informácie, ktoré sme doposiaľ nevedeli. Zaujímavými scénkami, videami a kvízmi sme sa dozvedeli o obehovej sústave, svaloch, trávení alebo dýchacej sústave. Vďaka ôsmakom sme zistili veľa užitočných informácií o vlasoch, koži a rozmnožovacej sústave. Siedmaci nám ukázali kosti a mozog a jeho záhady. Dopoludnia prezentovali projekty svojim spolužiakom z 1. a 2. stupňa. Novinkou bolo odprezentovanie projektu Zelená škola, ktorej sa podujali žiaci 5.A, ktorí navštevujú krúžok pod vedením Andrey Ambrusovej. Projekt nám umožňuje každoročne zveľaďovať priestory i okolie školy rastlinkami a bylinkami, zlepšuje ekologické povedomie a pomáha nám chrániť životné prostredie rôznymi spôsobmi. Projekt Zelená škola bude pokračovať ďalej a v budúcom roku sa tešíme na aktivity ako Swap – výmena oblečenia a kníh, sadenie nových stromčekov a kríkov, kompostovanie, včelí bufet alebo tradičné recyklovanie odpadu a zber papiera.
Popoludní sa na žiacke projekty prišli pozrieť rodičia, starí rodičia a ostatní členovia rodiny a priatelia. Druhostupniari predviedli výborné rečnícke schopnosti, komunikačné schopnosti a herecké výkony hodné profesionálov. Opäť raz žiaci 2. stupňa dokázali, že vedia pracovať v tíme a doviesť tvorbu projektu do úspešného konca. Už sa tešíme na budúci školský rok, čo si opäť pre nás pripravia a nacvičia. Projekty sú super!5
Piataci sa zúčastnili plaveckého výcviku v Štúrove
Posledný májový týždeň sa obe triedy piatakov zúčastnili plaveckého výcviku, ktorý trval od pondelka do piatka. Tento výlet, na ktorý sme vyrážali pondelok ráno vlakom z Bratislavy do Štúrova, bol plný zážitkov a skvelej zábavy.
Každý deň bol naplnený učením sa rôznych techník plávania v plaveckom bazéne a následným šantením v menších bazénoch. Naši žiaci sa zdokonaľovali v plávaní pod vedením skúsených inštruktorov, ktorí sa postarali o to, aby sa každý cítil bezpečne a mal radosť z vody. Počasie nám prialo, voda bola príjemne teplá a stravovanie bolo vynikajúce. Učitelia a žiaci bývali v komfortných chatkách a v areáli každodenne naplno využívali športové ihriská – futbalové, dve tenisové, bedmintonové a basketbalové. Plavecký výcvik sme si spestrili utorkovým výletom do neďalekého Ostrihomu, kde sme si pozreli majestátnu Ostrihomskú katedrálu, ba čo viac, vystúpili sme až na samý vrch jej kupoly a kochali sa prekrásnym výhľadom na okolie. Vo štvrtok sme uskutočnili náš druhý výlet, kedy sme si pozreli hrad Vyšehrad a vybláznili sa na adrenalínovej jazde na bobovej dráhe. Tento deň sme následne zakončili večerným opekaním penových cukríkov a diskotékou.
Celý náš spoločný týždeň bol skvelý a všetci sa už tešíme na ďalšie podobné akcie, ktoré nám prinesú nové zážitky a príležitosti na upevnenie kolektívu. Naše deti si plavecký výcvik naozaj užili a veríme, že tieto spomienky im ešte dlho ostanú v pamäti.4