Počas slnečných štvrtkov sme sa s kolegami a ochotnými rodičmi zúčastnili brigády. Naším spoločným cieľom bolo zatraktívniť školský areál.
Podarilo sa nám vykopať a zabetónovať bodové základy pod altánok, maľovať plot, natierať s olejovým náterom novú ekoučebňu a zasadiť rastliny.
Na druhom stretnutí sme očistili oplotenie areálu školy od starého náteru a oživili ho pestrými farbami, upravili sme florbalové ihrisko a odstránili pôvodný obklad z garážových stien.
Všetkým rodičom, ich deťom a zamestnancom školy patrí veľká vďaka. S Vašou pomocou sme odviedli kus práce!
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. :)
Brigáda rodičov
- 6
Mesiac úcty k starším
V decembri 1990 bol mesiac október vyhlásený za " Mesiac úcty k starším".
Už niekoľko rokov si na našej škole pozývame starých rodičov na besedy, spoločné aktivity, pripravujeme pre nich s deťmi program. Deti sa veľmi tešia na tieto vzácne chvíľky strávené so svojimi starými rodičmi, ktorí za svojimi vnúčikmi a vnučkami pricestujú zo všetkých kútov Slovenska.
Tento rok sa žiaci 3.ročníkov rozhodli potešiť nielen svojich starkých, ale aj seniorov z Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v Petržalke. Krátke folklórne vystúpenie malo veľký úspech. Odmenou pre deti bol nielen potlesk, ale aj radosť v očiach seniorov, keď čítali štvorlístky s venovaním od našich tretiakov.14
Európsky deň jazykov – prečo sa učíme cudzie jazyky?
Reč a neskôr jazyk nám slúžia na dorozumievanie sa. Už ako malé deti sme používali posunkovú reč ako signál pre naše mamy, keď sme boli hladní alebo sa nám niečo nepáčilo. Neskôr sme sa naučili používať slová a vety. Čím viac sme komunikovali s okolím, tým bohatšia bola naša slovná zásoba. Zo štúdií vyplýva, že deti by sa mali učiť prvý cudzí jazyk ešte v predškolskom veku, aby prišli do styku s rôznymi jazykmi, nie len s materinským. O to ľahšie sa im budú cudzie jazyky učiť v škole. Deti v rannom veku zaujímajú hry. Vďaka učeniu sa cudzím jazykom dokážu hrať zahraničné PC hry, čítať obľúbenú knižku alebo preložiť texty piesní. V neposlednom rade je pre ne aj pre ich rodičov jednoduchšie cestovať a spoznávať iné krajiny a ich kultúry. Síce máme prekladače, vždy je však dobré vedieť základné frázy, pretože aj moderné technológie nás môžu zradiť.
26. septembra si pripomíname Európsky deň jazykov. Kvôli náročnosti tejto akcie sme aktivity rozdelili do dvoch dní. Prvý stupeň mal svoje aktivity 26. septembra a druhý stupeň 10. októbra. Deti zaujímajú hlavne hry a pohyb, aktivity boli teda v podobe interaktívnych hier, súťaží a kvízov. Keďže sme v septembri mali tému škola, stanovištia pre prvý stupeň sme pomenovali podľa predmetov v škole. Na telesnej výchove po správnej odpovedi na otázku z angličtiny mali možnosť hrať na bránku a dať gól. Na vlastivede žiaci vyfarbovali európske vlajky, riešili osemsmerovky, na matematike sa učili arabské a rímske číslice. Na jazykoch sa okrem písmen gréckej abecedy učili aj základy posunkovej reči. Mladší žiaci sa dozvedeli zaujímavosti nemecky hovoriacich krajín a na francúzštine spoznávali medzinárodné názvy jedál. Na slovenčine dopĺňali ľudové hádanky a oprašovali znalosti z ľudových prísloví a pranostík.
Pre druhý stupeň sme si v októbri pripravili náročnejšie stanovištia zamerané okrem jazykov aj na utvrdenie vedomostí z biológie a geografie. Okrem posunkovej reči žiaci spoznávali morseovku a latinčinu. Prešli si aj obľúbeným športovým stanovišťom a gymnastikou. Na slovenčine okrem pranostík tvorili „päťlístok“ podľa gramatických pravidiel. Na stanovišti Československo zisťovali rozdiely medzi slovenčinou a češtinou. Na konci ich čakala sladká odmena v podobe ovocných cukríkov.
Aj mladší, aj starší žiaci si podľa spätnej väzby stanovištia užili, zabavili sa a dozvedeli nové zaujímavé informácie. Menších bavili hlavne súťaže, starších zaujala posunková reč a morseovka. V každom smere sa akcia vydarila a veríme, že sa aktivity k Európskemu dňu jazykov stanú tradičnou aktivitou na začiatku školského roka. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na aktivitách podieľali a všetkým zúčastneným, ktorí podporili učenie sa cudzích jazykov. Tešíme sa opäť o rok!3
Konferencia pre rodičov - Výhodné vstupenky s akciou 1 + 50% zľava na livestream
Nezmeškajte výhodnú ponuku!
Akcia 1 + 50% zľava na LIVESTREAM
Zakúpte si lístok na konferenciu Aby deťom dobre bolo a získatej prístup na livestream za zvýhodnenú cenu. Po nákupe vstupenky automaticky obdržíte kód
s 50 % zľavou na livestream!
Chcete vedieť, ako pomôcť svojmu dieťaťu vyrovnať sa s problémom šikany? Naša konferencia ponúka odpovede a riešenia, ktoré potrebujete. Uchmatnite si svoj lístok ešte dnes!
Profi spíkri & lektori na konferencii!
Na našej konferencii sa k Vám prihovoria mnohý odborníci z praxe, ktorí majú za sebou bohaté skúsenosti a vedomosti v oblasti šikany a duševného zdravia detí. Poskytnú Vám dôležité perspektívy na podporu detí a praktické rady pre ťažké situácie, ale aj každodenný život a wellbeing celej rodiny.
PhDr. Ján Svoboda
Jedným z našich najvýznamnejších spíkrov je PhDr. Ján Svoboda, uznávaný psychológ, psychoterapeut a pedagóg. Pôsobí na Pedagogickej fakulte Ostravskej univerzity a je akreditovaným lektorom v Českej a Slovenskej republike.
Veríme, že jeho dlhoročné skúsenosti a odborné poznatky budú pre Vás cenným zdrojom inšpirácie a praktických informácií.
Zážitkový program a občerstvenie počas konferencie
Okrem zaujímavých prednášok a workshopov sa môžete tešiť aj na zážitkový obed s Michalom Kardošom, ktorý je zahrnutý v cene vstupenky. Počas celej konferencie bude k dispozícii zdarma občerstvenie. Môžete si tak užiť príjemnú atmosféru, neformálne diskutovať, zdieľať svoje skúsenosti s ostatnými účastníkmi a ešte k tomu si aj pochutíte.
Spoločne môžeme nájsť spôsoby, ako šikane čeliť a vytvoriť bezpečné prostredie pre naše deti. Vidíme sa na konferencii!
Zážitkové vyučovanie - Úľuv
Nie vždy sa dá všetko naučiť priamo v škole. A tak sme sa v piatok 18.10. vybrali za majstrami do Úľuvu. Rozdelili sme sa do 4 dielní, kde sa z nás stali učni drôtovania, práce s hlinou, maľovania na sklo a tkania. Vyskúšali sme si, že na zhotovenie výrobku potrebujeme nielen zručnosť a šikovnosť našich prštekov, ale aj neskutočnú trpezlivosť. O to sme mali väčšiu radosť z hotových výrobkov. Nakoľko sa nám páčili výrobky z dielní našich spolužiakov, na jar sa sem určite vrátime.
10
Zážitkové vyučovanie - koníky
Dňa 10.10. sme mali zážitkové vyučovanie. Vybrali sme sa na dostihovú dráhu, kde nás čakal odborný tím pod vedením hipoterapeutky pani Janečkovej a koníky. Dozvedeli sme sa v maštali ako koníky pijú, potom sme ich vodili za vôdzku a nakoniec sme na nich jazdili. Ako odmenu za trpezlivosť sme im priniesli mrkvy a jabĺčka. K povinnostiam starania sa o koníky však patrí aj úprava areálu. Dohodli sme sa, že sa sem ešte vrátime na brigádu. Takéto vyučovanie sa nám veľmi páčilo a radi si ho zopakujeme.
Ďakujeme.3
Odborné vyučovanie
V 3.ročníku sme začali prírodovedný projekt "Učia nás profesionáli".
V čom spočíva? Pozývame si do triedy odborníkov - externistov, ktorí nám sprístupňujú vedu iným spôsobom. A tak nám vedkyne zo Slovenskej akadémie vied vysvetľovali aké skupenstvá vody poznáme, kde mizne voda, keď sa vyparí a ako vzniká hmla. A aj keď naši spolužiaci - ôsmaci ešte nie sú profesionáli, možno sa nimi stanú pod vedením pána učiteľa chémie. Takto nás v rámci rovesníckeho vyučovania učili o vzduchu a vetre. Čaká nás stretnutie s pánom Horákom, ktorý má pre nás pripravené pokusy z prírodovedy. Aké? Necháme sa prekvapiť.
Riaditeľské voľno
Konferencia pre rodičov - Prvých 50 vstupeniek výhodnejšie!
Ešte to stíhate!
S Early bird akciou ušetríte 20 %
Na konferenciu od rodičov pre rodičov Aby deťom dobre bolo si teraz môžete kúpiť vstupenky za výhodnú cenu. Ponuka však platí len pre prvých 50 osôb.
Ak ste rodič, ktorého sa týka problematika šikany alebo len chcete byť pripravený/á, naša konferencia je pre Vás. Uchmatnite si svoje zľavnené lístky ešte dnes!
Čaká Vás množstvo AHA! momentov
1. Čo ak Vaše dieťa šikanujú
Odborníčky a odborníci z prostredia psychológie, pedagogiky, psychoterapie, mediácie a ďalších pomáhajúcich profesií Vám pomôžu nájsť správnu cestu.
2. Vplyv výchovy: Obeť alebo agresor?
Naučíte sa, ako my rodičia môžeme ovplyvniť správanie dieťaťa.
3. Budete pripravený/á konať
Na workshopoch si vyskúšate aktuálne najefektívnejšie metódy a postupy.
4. Prídete k pochopeniu a vnímavosti
Vypočujete si skutočné príbehy, ktoré Vás chytia za srdce a pomôžu Vám pochopiť príčiny a následky.
Spoločne môžeme nájsť spôsoby, ako šikane čeliť a vytvoriť bezpečné prostredie pre naše deti. Vidíme sa na konferencii!
Školský e-shop znovu otvorený
Aj tento rok máme pre Vás skvelú správu. Naša škola má vlastnú voľnočasovú kolekciu oblečenia plnú mikín, tričiek, ruksakov, čapíc a ďalších kúskov so školským logom. E-shop je znovu otvorený a tentokrát dokonca s nižšími cenami! Ponuku nájdete na tomto linku: https://www.kraloveskoly.cz/zscerba/ .
Objednávanie je už spustené a bude možné až do 14.10.2024 (môže sa stať, že ceny v e-shope sa zobrazia v CZK, v hornej lište e-shopu nastavíte EUR)S pozdravom a prianím krásneho dňa vedenie školy
Prvýkrát v škole
Väčšina detí sa teší prvýkrát do školy. Netrpezlivo postávajú pred školou v očakávaní niečoho nového a celkom iného ako prežívali doteraz. Už to nebude tá stará škôlka, kde sa muselo vždy popoludní povinne spať. Teraz sa konečne budú učiť čítať, písať, počítať a dozvedia sa rôzne poznatky o našom svete. Nadišiel ten deň, kedy ich s otvorenou náručou víta škola plná slávnostne vyzdobených tried, v ktorých sú lavice a stoličky a čakajú na deti, aby ich obsadili. Pani učiteľky sa usmievajú od ucha k uchu, aby uistili deti, že sa nemusia báť, lebo im nikto neublíži. Pri každej stojí aj pani vychovávateľka, ktorá bude na deti dozerať počas popoludnia v Školskom klube detí. Žiaci sa v sprievode rodičov presúvajú do vestibulu na program, ktorý zabezpečila škola v spolupráci so ZUŠ. Potom si konečne sadajú do lavíc a počúvajú, čo sa bude v škole diať. Tešia sa na nových kamarátov, ktorých čoskoro spoznajú a na všetky predmety, ktoré sa budú učiť. Spoznajú aj nové pani kuchárky a najlepšie na tom je, že si ku škole vytvoria krásny a dlhoročný vzťah, ktorý pretrvá aj po tom, čo ju o niekoľko rokov opustia. Nám len ostáva im zaželať veľa úspechov, samé výborné známky, a ešte lepšie spomienky na školské časy.
Slávnostné otvorenie šk. roka 2024/2025
Organizácia vyučovania dňa 2.9.2024:
1.ročník
- 7:40 - 8:00 - nástup žiakov 1.ročníka pred školou
- 8:00 - 8:20 - šerpovanie prváčikov s programom od ZUŠ na školskom dvore
- 8:30- 8:45 - privítanie s programom vo vestibule školy
2. - 4.ročník
- 8:30 - nástup žiakov 2. - 3.ročníka pred školou
- 8:30 - 11:00 - presun žiakov do tried
Obed
- 11:00 - 1.ročník + žiaci, ktorí idú domov
ŠKD
- 12:00 - 1.stupeň v prevádzke do 17:00 hod.
5. - 9. ročník
8:45 - 9:00 - nástup žiakov na multifunkčnom (betónovom) ihrisku
9:00 - 11:00 - v triedach s triednymi učiteľmi
Obed
11:30 - 2.stupeň
Tešíme sa na vás a prajeme príjemný zvyšok letných prázdnin!
Vedenie školy
Školské stravovanie od 2.9.2024
Prihlásené na obed od 2.9.2024 sú automaticky všetky deti, ktoré sa v minulom školskom roku stravovali v školskej jedálni, taktiež deti, ktoré nastupujú do 1. ročníka a všetky novoprijaté deti do 2. -9. ročníka, ktoré odovzdali zápisný lístok.
Ak nemáte záujem o stravovanie od prvého dňa, je nutné obed odhlásiť v Edupage.
Plenárne rodičovské združenie
Vážení rodičia, pozývame Vás na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční v škole dňa 5.9.2024 o 16:30 hodine.
Program:
- Doplňujúce voľby do Rady školy
- Triedne aktívy v triedach: informácie k školskému roku + voľba zástupcov rodičov do Rodičovskej rady
- Prvé zasadnutie Rodičovskej rady v zborovni školy
Rada školy je poradný orgán školy a musí byť zriadená v zmysle platnej legislatívy. Voľby sú platné, ak sa jej zúčastní nadpolovičná väčšina všetkých rodičov, preto Vás žiadame, aby ste si našli čas a pomohli nám pri splnení si danej povinnosti.
Nakoľko skončilo funkčné obdobie členov Rady školy za zástupcov rodičov, vyhlasujem nové voľby podľa Vyhlášky 291/2004 Z.z. z 15.apríla 2004. Kandidát sa môže prihlásiť sám, alebo ho môže po jeho súhlase navrhnúť ktorýkoľvek z voličov. Preto prosím všetkých, ktorí by mali o prácu v Rade školy záujem, aby do 4.9.2024 do 12:00h. poslali svoju kandidatúru. Mala by obsahovať meno, priezvisko, triedu dieťaťa/detí, pár slov o sebe a v čom vidíte svoj prínos pre našu školu.
Ďakujeme! Tešíme sa na Vašu účasť.
S pozdravom, riaditeľka školy
....Aby deťom dobre bolo....
Zážitková konferencia pre rodičov už čoskoro v priestoroch našej školy. Termín konania 26.10.2024. Zvýhodnený predpredaj lístkov pre rodičov je už spustený.
Úradné hodiny počas letných prázdnin
Školský výlet v Trenčíne
Žiaci 4.B sa veľkolepo rozlúčili s prvým stupňom spoločným výletom plného zážitkov.
Nie náhodou si zvolili mesto Trenčín, keďže mnoho vedomostí o tomto bývalom kráľovskom meste stredného Považia už načerpali v škole.
Zážitok si žiaci odniesli nielen z cestovania vlakom, ale predovšetkým z prehliadky hradu ako aj prehliadky historického centra Trenčína.
Štvrtáci si rozšírili svoje vedomosti o živote na hrade z dávnej minulosti. Zdolali výstup na Matúšovu vežu a odmenou im bol nádherný výhľad na celé mesto. Tiež si užili jazdu vláčikom Matúša Čáka a nakoniec spoločný obed.
Na záverečný výlet si istotne zachovajú pekné spomienky.
Deň rodiny 2024
Medzinárodný deň rodiny, ktorý pripadá na 15. mája, sme tento školský rok oslávili aj u nás. Koncom mája sa školský dvor naplnil smiechom, výskotom a potleskom.
Pani učiteľky a vychovávateľky pripravili pre deti zábavné aktivity, ktoré boli prispôsobené rôznym vekovým kategóriám a záujmom. Na športových stanovištiach sa deti mohli zapojiť do futbalu, vybíjanej, prekážkového behu, hodu na cieľ, preťahovania lanom a skákania vo vreci. Okrem športových aktivít mali deti možnosť vyskúšať si aj prácu v záhradke, kde si zdokonalili svoje zručnosti v okopávaní a sadení kvetov.
Deň rodiny však nebol len o deťoch. Spolu s nimi prišli aj rodičia, súrodenci a starí rodičia, ktorí sa s radosťou zapojili do jednotlivých aktivít. Bolo pekné vidieť, ako si rodičia zmerali sily so svojimi deťmi a spoločne prechádzali jednotlivé stanovištia. Tieto momenty priniesli na náš školský dvor atmosféru plnú súdržnosti, radosti a vzájomného porozumenia.
Tento deň nám ukázal, aké dôležité je vytvárať a udržiavať silné väzby medzi deťmi, ich rodinami a školou. Spoločné stretnutia a aktivity posilňujú nielen vzťahy v rámci rodín, ale aj medzi všetkými členmi našej školnej komunity.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii tohto milého podujatia. Deň rodiny nám pripomenul, že spolu tvoríme jednu veľkú, súdržnú rodinu.6
Prednáška o Jozefovi Murgašovi žiakom rozšírila obzory o vede a technike
Uplynulý týždeň sa na našej škole uskutočnila zaujímavá prednáška o Jozefovi Murgašovi, významnom slovenskom vynálezcovi a priekopníkovi v oblasti bezdrôtovej komunikácie. Prednáška bola organizovaná formou rovesníckeho učenia, ktorú viedla študentka vysokej školy, ktorá sa s nadšením podelila o svoje vedomosti.
V úvodnej časti prednášky sme sa dozvedeli o živote a diele Jozefa Murgaša. Narodil sa v roku 1864 v Tajove a svojimi vynálezmi zmenil svet. Bol jedným z prvých, kto experimentoval s bezdrôtovým prenosom hlasu. V roku 1905 zrealizoval prvý bezdrôtový prenos ľudského hlasu na svete zo stanice v meste Scranton do 20 kilometrov vzdialeného mesta Wilkes-Barre. Boli to práve jeho slová „Počujete ma?“, ktoré sa stali prvými bezdrôtovo prenesenými slovami v dejinách ľudstva. Tento fakt sme si na prednáške pripomenuli interaktívnou formou – pomocou znakov morzeovky sme dekódovali túto historickú vetu.
Po teoretickej časti prednášky nasledovala časť praktická, ktorú viedol pedagóg z univerzity. Predviedol nám, ako fungoval Murgašov prístroj Tón-systém, ktorý bol kľúčový pre jeho experimenty s bezdrôtovým prenosom. Mali sme možnosť vidieť repliky prístrojov a pochopiť, aké technické výzvy musel Murgaš prekonať.
Záverečná časť prednášky bola venovaná tvorivým aktivitám. Žiaci dostali za úlohu vymyslieť svoj vlastný revolučný objav alebo vynález. Pracovali v skupinách, pričom každá skupina mala určiť, na čo ich vynález slúži, ako a kde by sa vyrábal, a kde by získali financie na jeho realizáciu. Táto časť prednášky bola veľmi inšpiratívna a žiaci si mohli vyskúšať, aké je to byť vynálezcom. Na konci každá skupina prezentovala svoj výtvor pred ostatnými, čo prinieslo množstvo zaujímavých nápadov a diskusií.
Prednáška o Jozefovi Murgašovi bola nielen poučná, ale aj veľmi zábavná a interaktívna. Vďaka nej sa žiaci dozvedeli veľa nového o histórii techniky a bezdrôtovej komunikácii, a taktiež mali možnosť prejaviť svoju kreativitu a vynaliezavosť. Ďakujeme organizátorom za skvelú a zmysluplnú prednášku, ktorá nás všetkých obohatila a motivovala k ďalšiemu štúdiu a objavovaniu.
Exkurzia do Múzea Holokaustu v Seredi
V polovici júna sme sa so žiakmi 8. a 9. ročníka išli pozrieť do Serede a navštívili sme Múzeum Holokaustu. Vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora a prestavuje autentické miesto, kde sa v 40. rokoch minulého storočia riešila židovská otázka.
V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených predmetov je vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. Expozíciu múzea tvorí päť pôvodných budov, tak zvaných barakov, ktoré prešli kompletnou rekonštrukciou a sú v nich vystavené autentické exponáty, ako osobné predmety veliteľov tábora aj robotníkov alebo izby, kde bývali a pracovali väzni. Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník zavraždených Židov zo Slovenska. Naši žiaci mohli ešte pred začiatkom prehliadky vidieť dokumenty s osobnými výpoveďami nedávno zosnulých, ktorí prežili pobyt v koncentračných táboroch nielen v Seredi, ale aj v iných táboroch. Súčasťou novosprístupneného baraku je i Pamätník - spomienková miestnosť, v ktorej si žiaci vypočuli mená deportovaných zo Slovenska. Je tam pamätná stena - priestor, kam mohli vložiť svoje pocity či priania zaznamenané na papier. Naši žiaci teda napísali odkazy a vložili ich do dier na pamätnej stene. Miesto vyvolávalo veľa emócií a dávalo priestor na zamyslenie sa nad tragickými udalosťami spojenými s Holokaustom a jeho vplyve na ďalší život ľudí, ktorí ho prežili.
Na odľahčenie po tejto emóciami nabitej skúsenosti v múzeu sa naši žiaci mohli potešiť drobnými nákupmi v miestnej podnikovej predajni SEDITA, kde si kúpili niečo sladké pod zub. Celkovo sa exkurzia veľmi vydarila, aj počasie prialo a žiaci si odniesli mimoriadne silný zážitok a získali nové poznatky z dejepisu.4